Executive Committee

The Executive Committee consists of 20 representatives, 18 elected from the membership and two nominated from Local Government NSW. The committee meets every two months to guide the activities and direction of the Water Directorate. Representatives are elected every two years with nominations provided by General Managers of member councils.


Executive Committee members 2021-2022

Region

Name

Title

Council

Central West

Wayne Beatty

Water and Sewerage Strategic Manager

Orange City Council

 

Russell Deans

Manager Water and Waste

Bathurst Regional Council

Hunter

Phillip Hood

Manager Water and Sewer

Upper Hunter Shire Council

 

Derek Finnigan Director Community Infrastructure Muswellbrook Shire Council
Illawarra  Matt Kidd Coordinator Asset Data

Shoalhaven City Council

Mid North Coast

 Matthew Cerutti Process Engineer - Water and Sewer Kempsey Council
Tracey Hamer

Manager Planning & Assets

MidCoast Council

New England

Bruce Logan

Director Water & Waste

Tamworth Regional Council

 

Gillian Marchant

Manager Water & Waste Tenterfield Shire Council

North Coast

Graham Kennett

General Manager

Kyogle Council

 

Brie Jowett

Water & Wastewater Operations Manager

Tweed Shire Council

Orana

 Doug Moorby

Manager Utilities

 Narromine Shire Council


vacant position

 

 

South East

Chris Best

Manager Water & Sewer

Bega Shire Council

 

 Jessica Dunstan
Manager Water Wastewater Operations

Snowy Monaro Regional Council

South West

Graham Gordon

Director Utilities

Griffith City Council

 

Geoffrey Veneris Manager Production and Services Goldenfields Water County Council

 

Jason Ip

Manager Operations

Riverina Water

Local Government NSW

Cr Rod Kendall

 Councillor Wagga Wagga City Council

 

Sanjiv Sathiah

Senior Policy Officer

Local Government NSW

Honouring Long Service

Medallions have been given to the following members of the Executive Committee in recognition of their many years of voluntary service to the committee in particular and the water industry in general.

10 YEAR MEDALLIONS

Name

Council

Year

Mike Rayner

Tweed Shire Council

Dec 2008

Stewart McLeod

Dubbo City Council

Dec 2008

David Byrne

Cooma-Monaro Shire Council

Dec 2008

Simon Thorn

Coffs Harbour City Council

Dec 2008

Kent Boyd

Parkes Shire Council

Dec 2008

Brian Carter

Singleton Shire Council

May 2010

Wayne Beatty

Orange City Council

Feb 2011

Carmel Krogh

Hastings Shire Council / Shoalhaven City Council

Dec 2012

Jeff Sharp

Port Macquarie-Hastings Council

Mar 2012

Greg McDonald

Dungog Shire Council / Wyong Shire Council

May 2016

Sascha Moege

LGNSW

Nov 2017

Doug Hill Tamworth City Council
Dec 2018


15 YEAR MEDALLIONS

Name

Council

Year

Stewart McLeod

Dubbo City Council

Dec 2013 (proceeded to 18 years vol service)

David Byrne

Cooma-Monaro Shire Council

Dec 2013

Doug Hill

Tamworth City Council

Dec 2013

Wayne Beatty

Orange City Council

Feb 2016

Jeff Sharp

Port Macquarie-Hastings Council

Mar 2017



20 YEAR MEDALLIONS

Name

Council

Year

Wayne Beatty

Orange City Council

Mar 2021

PO Box 200, Forster New South Wales 2428 | Phone 0498 765 055 © All Rights Reserved | Sitemap | Website by PegboardCo